Волинський борщ з пшоняною кашею

Ситний, традиційний український борщ з пшоном — смачно і просто!

Привіт подорожній! Сідай щось розкажу.

Коли дощ тарабанить по блясі даху, а вогонь у грубі ліниво жує поліна. Саме в такі вечори, частенько, до таверни заносить диваків з дороги — втомлених, голодних, трохи змоклих і трохи сумних. Саме для них я варю свій борщ. Але не простий, а з пшоняною кашею — бо картоплю то кожен може вкинути, а от пшоно... воно душу гріє.

Колись давно, в одному селі, баба Марта готувала такий борщ щосереди. Пшоно в неї завжди було свіже, із засіку, буряк свій, темно-червоний, як захід сонця над болотами. І хоча вона варила його пісним, чоловіки завжди сідали до столу, наче на свято. Я в неї вчився, ще до того, як став тут господарем.

Тож, якщо ти сьогодні втомлений і життя трохи тисне лапами — скидай черевики, присідай ближче до вогню і слухай. Я розкажу тобі, як зварити той самий борщ, що зігріває навіть без м’яса, бо в ньому — щось більше, ніж просто інгредієнти. Там — пам'ять. А ще трішки магії. 🐾

Інгредієнти

Крупа пшоняна 200 г.

Крупа пшоняна 200 г.

Буряк 300 г. (2 шт. )

Буряк 300 г. (2 шт. )

Морква 150 г. (1 шт. )

Морква 150 г. (1 шт. )

Цибуля ріпчаста біла 100 г. (1 шт. )

Цибуля ріпчаста біла 100 г. (1 шт. )

Картопля 400 г. (3 шт. )

Картопля 400 г. (3 шт. )

Часник 3 зуючик

Часник 3 зуючик

Кріп На смак

Кріп На смак

Петрушка На смак

Петрушка На смак

Сіль На смак

Сіль На смак

Перець чорний мелений На смак

Перець чорний мелений На смак

Вода 5 л.

Вода 5 л.

Збережи інгридієнти

Крок 1: Підготовка овочів

Очисть буряки та наріж тонкою соломкою або натри на великій тертці. Якщо маєш час — краще соломка, так смачніше.  Моркву очисть і натри, а цибулю дрібно покриши. Капусту нашинкуй, не шкодуй, але й не роби з неї сіно. Часник розчави ножем, не ріж, так більше аромату дасть. Якщо маєш помідори обдай окропом, зніми шкірку і дрібно наріж. Якщо лінь — використовуй томатну пасту.

Крок 2: Варимо пшоно

Пшоно промий кілька разів — доки вода не стане прозора. Це важливо, бо гіркота то не твій друг.  Залий водою, доведи до кипіння, злий першу воду, потім залий свіжу (вдвічі більше за пшоно) і вари 15–20 хв до м’якості. Зли воду, якщо залишилась. Відстав.

Крок 3: Засмажка

На сковорідку вкинь ложку олії, розігрій. Спочатку кидай цибулю, смаж до золотистості. Потім додавай моркву і буряк, смаж усе разом ще 5–7 хвилин. Вкінці додай томатну пасту або помідори, трохи води, тушкуй на малому вогні 10–15 хв під кришкою.

Крок 4: Варимо борщ

У каструлю налий ~1.5 л води або овочевого бульйону (якщо хочеш). Постав на сильний вогонь, накрий кришкою, чекай, поки закипить.

Коли вода закипіла додай нашинковану капусту. Зменш вогонь до середнього і вари приблизно 10 хвилин, щоб капуста стала м’якішою.

Потім вкинь засмажка, добре перемішай. Підвищ вогонь до середньо-сильного, доведи борщ знову до кипіння.

Щойно закипить — зменш вогонь до малого. Додай зварене пшоно, сіль (приблизно 1 ч. л.), лавровий лист (1-2 шт.), перець чорний — або мелений (¼ ч. л.), або кілька горошин.

Вичави в борщ часник, і якщо буряк вийшов надто кислий — додай трохи цукру (приблизно ½ ч. л.).

Все добре перемішай і дай борщу потомимтись ще 5 хвилин на маленькому вогні під кришкою.

Вимкни вогонь, накрий каструлю кришкою і дай борщу настоятись щонайменше 30 хвилин, а краще годинку. За цей час смаки обіймуться й подружаться — борщ стане таким, як треба.

Деякі поради

Використовуй свіжі овочі — вони надають страві найкращого смаку.

Не бійся експериментувати з кількістю пшона — більше пшона — більш ситно.

Дай борщу настоятися після приготування — так смак стане більш насиченим.

Подавай з чорним хлібом або пампушками — так смачніше.

Завершення

От і все, друже. Тепер ти знаєш, як зварити борщ, який не потребує ні м’яса, ні понтів — тільки добрі продукти, трохи часу й душа. Подай до нього скибку чорного хліба, налий собі чарку настоянки або кухоль пива — і вечеря буде така... А якщо хтось скаже, що пшоно — це їжа для курей, ти йому цією ложкою... борщу підливай. І нехай зігріває.