Франція

50
г.
2
Ст. ложка
500
мл.
2
шт.


00:20
Франція
50
г.2
Ст. ложка500
мл.2
шт.Колись, коли лицарі ще носили залізні штани, французи вже вигадували соуси, які перетворювали повсякденну їжу на вишукані страви. Білий соус з яйцем — родич знаменитого соусу бешамель, але з характером. Жовтки додають кремовості, а мускат… що ти не відразу розумієш, але без нього вже ніяк. Ідеальний до запіканок, риби, овочів і м’яса, цей соус підійде як до звичайної вечері, так і до святкового столу.
Постав невелику каструльку на середній вогонь. Закинь туди шмат вершкового масла — хай повільно тане, слідкуй, щоб не підгоріло. Коли мало розтопився по трішки додавай борошно, вест час помішуючи дерев’яною ложкою або вінчиком. Це важливо, інакше будеш мати купу грудок.
Смаж цю масу 2–3 хвилини, поки вона не стане злегка рум’яною — має пахнути печивом, ніби хтось тихцем щось смачне жере в кутку.
Не вимикаючи вогню, повільно вливай молоко, постійно збиваючи суміш віничком. Додай спершу третину — дай основі звикнути до рідини. Коли загусне — додавай ще. Так і працюй, поки не піде усе молоко.
Головне — не давай грудкам розгулятись, збивай активно.
Через 5–7 хвилин отримаєш гладенький, шовковий соус. Він має бути схожим на рідку сметану. Як тільки консистенція стабільна — зніми з вогню. Але каструлю не викидай далеко, ще знадобиться.
Підготуй мисочку. Обережно відділи жовтки від білків — можна по олдскулу, перекидаючи з однієї шкарлупи в іншу, а можна через ситечко.
Жовтки легенько збий виделкою. Тепер починається алхімія: додай до них пару ложок гарячого соусу, але повільно — буквально по ложці, постійно збиваючи. Це називається темперування — щоб жовтки не згорнулись, коли ти їх відправиш у загальний казан.
Як тільки суміш стане однорідною і теплою — обережно влий її у соус. Поверни каструлю на мінімальний вогонь. Не кип’ятити! Прогрівай усе ще 2–3 хвилини, помішуючи, поки соус не стане ще густішим і кремованим.
Тепер візьми сіль. Спочатку дрібку, спробуй, як треба то дай ще. Потім — чорного меленого перцю, не шкодуй. І обов’язково мускатний горіх — він робить соус благородним, як плащ лицаря. Хочеш — тертий, хочеш — вже мелену спецію. Перемішай усе до гладенької консистенції.
Готовий соус подавай одразу, поки теплий. Він ідеально поєднується з м’ясними запіканками, вареною або запеченою рибою, тушкованими овочами. Навіть просту варену картоплю він перетворює на делікатес.
Залишки (якщо такі будуть — що малоймовірно) можна зберігати в холодильнику до двох діб. Перед подачею — обережно підігріти на водяній бані або дуже слабкому вогні.